Hevimies sanoo ei

Marko Annala näkee päihteet yhteiskunnallisena ongelmana

Korkin nyt 37-vuotias Annala laittoi lopullisesti kiinni jo vuonna 1992. Silloin parikymppinen nuorimies huomasi olevansa juomisenkin suhteen ääripäiden ihminen, sillä kultaista keskitietä ei löytynyt. Mitään tiettyä yksittäistä tapahtumaa, joka päätökseen johti, ei mies halua nimetä.
- Huomasin tuolloin, että minulla, kuten monella muullakin tässä maassa on alkoholin kanssa tietynlainen sukurasite. Meidän suvustamme löytyykin minun lisäkseni paljon muitakin raittiusmiehiä ja -naisia. Oli hyvä, että tajusin jo noinkin nuorena olevani myös tässäkin asiassa joko-tai-koulukunnan edustaja.
Annala ei suhtaudu absolutismiin pelkästään henkilökohtaisena päätöksenä ja asiana, vaan hän kokee päihteettömyyden laajempana yhteiskunnallisena ilmiönä.
- Alunperin kyseessä oli henkilökohtainen ratkaisu, mutta se on siitä laajentunut. En halua paasata, mutta en pidä muidenkaan ihmisten juomisesta. Pystyn hyväksymään sen, mutta en silti pidä siitä, laulaja toteaa.

Selvinpäin baarissa
Monille ihmisille humalassa oleminen on helppo tekosyy selittää tehtyjä tyhmyyksiä. Annala on huomannut ihmisten tahallaan altistavan itseään sellaiseen tilaan, jossa uskaltaa tehdä asioita, joita ei ikimaailmassa selvinpäin tekisi.
- Jotkut miettivät homman niin, että nyt olisi hyvä olla kännissä, jotta voin jälkeenpäin selittää toimintaani sillä että olin kännissä.
Raitistumispäätöksen jälkeen on yleistä, että kaveripiiri menee täysin uusiksi, kun kuppilassa ei tule enää vietettyä aikaa. Annala kuitenkin viihtyi absolutisminsa alkuaikoina vielä baariympäristössäkin.
- Nuorempana saatoin vielä mieluusti käydä baareissa tai kotibileissä, joissa muut olivat humalassa. Silloinkin kyllä poistuin paikalta ennen kuin porukka oli ympäripäissään. Näin vanhempana minua ei baariin saa kuin väkipakolla, ellei siellä ole esimerkiksi jokin bändi soittamassa. Harvemmin kyllä silloinkaan. Kotibileisiinkään ei enää paljoa kutsuja satele, sillä ystäville on mennyt perille se, että vältän tilanteita joissa alkoholi näyttelee pääroolia.
Miehen suhtautuminen humalassa oleviin ihmisiin riippuu pitkälti siitä miten tuttuja he ovat. Hyvien ystävien ja bändikavereiden juominen ei Annalaa häiritse.
- Minä osaan erottaa soittajatovereiden oikean minän humalaminästä. Vaikka pojat aika suomalaisia ovatkin juomisessaan, niin toiminta pysyy silti fiksuna. Ryhmässä olemista helpottaa se, että riidanhaastajia tai häiriökäyttäytymistä ei meidän porukasta löydy. Tuntemattomien tai puolituttujen seuraa pyrin välttämään heidän ollessaan alkoholin vaikutuksen alaisena. Se ei mielestäni ole oikea tilanne tutustua uusiin ihmisiin, hän selventää.
Tunnistettavana julkisuuden henkilönä Annala kokee eräänlaiseksi velvollisuudekseen kuitenkin esimerkiksi keikan jälkeen jutella ihailijoidensa kanssa.
- Fanit ovat ensisijaisesti tulleet kuppilaan katsomaan Mokoman keikkaa, eivätkä vetämään lärvejä. Jos joku haluaa siinä sivussa ottaa vähän olutta ja sen jälkeen tulla minulle juttelemaan, niin se on ihan ok. Sitä, että joku vaikka kadulla sattuu naamani tunnistamaan ja tulee sitten örisemään jotain käsittämätöntä, en jaksa ollenkaan.



mokoma_kokko_4



Marko Annala on suomalaisen Mokoma-hevimetalliyhtyeen perustaja, keulahahmo ja laulaja.


Yhtye johtaa omaa Sakara Records -levy-yhtiötään, joka julkaisee muidenkin suosittujen yhtyeiden, kuten Stam1nan ja YUP:n levyjä.
Mokoma on saavuttanut muun muassa Suomen albumilistan ykkössijan albumeillaan Kuoleman laulukunnaat (2006) ja Luihin ja ytimiin (2007)
Yhtye julkaisee seitsemännen pitkäsoittonsa maaliskuun lopussa.

Kerro tästä muillekin:
  • Facebook
  • Google
  • MySpace
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • E-mail this story to a friend!